# Quantitative Aptitude Part-4 [For Railway-SSC-Bank]

QUANTITATIVE APTITUDE#4
1.What should come in place of question mark(?)

4  10  33  136  ?  4116  28819
a)685
b)520
c)724
d)867
e)980

2.228% of 650 + 74% of 744.84   ̶  1368.789 = ?
a)465
b)565
c)665
d)765
e)865

3.A shopkeeper increased the price of a product by 27% due to which a customer found it difficult to purchase the required amount. But somehow the customer purchased only 75% of the required amount. What is the net percentage difference in the expenditure on that product?
a)6.67%
b)4.75%
c)7.32%
d)9.01%
e)5.78%

4.By selling 15 bananas, a fruit seller gains the selling price of 1 banana. Calculate his gain percentage.
a)7.14%
b)6.25%
c)5.55%
d)8.21%
e)9.87%

5.A can do a piece of work in 28 days. If B is 40% more efficient than A. Then the number of days required by B to do the same piece of work is:
a)12 days
b)14 days
c)16 days
d)18 days
e)20 days

6.In a race of 1200 metres Ramesh gives Suresh a start of 300m and then loses the race by 30 seconds. What is the difference between the speed of Suresh and Ramesh if the ratio of the speeds is 5:6?
a)7m/s
b)3m/s
c)5m/s
d)9m/s
e)11m/s

7.450 men took a dip in a water tank at a time, which is 150m × 60m. What is the rise in the water level if the average displacement of 1man is 5cu.m?
a)20cm
b)23cm
c)16cm
d)25cm
e)32cm

8.Two dice are tossed simultaneously. Find the probability of getting at least one 5.
a)11/36
b)45/47
c)34/37
d)23/29
e)19/49

9.The sum of two numbers is 24. The greatest product of these two numbers can be?
a)100
b)169
c)81
d)144
e)Can't be determined.

10.Sachin saves Rs.32 by getting 8.5% discount on a text book. What is the amount of money (in Rs.) paid by him? (Approximately)
a)329
b)389
c)344
d)328
e)375

11.1/3 of 1875 + 2/5 of 4360   ̶  7/8 of 1584 = ?
a)985
b)983
c)980
d)882
e)982

12.1/7 of 1519 + 67.5% of 2040 = ? ÷ 25
a)39850
b)42850
c)52850
d)62850
e)72850

1.a)
2.c)
3.b)
4.a)
5.e)
6.b)
7.d)
8.a)
9.d)
10.c)
11.b)
12.a)

Solution
1.The series is: 4
4 × 2 + 2 = 10
10 × 3 + 3 = 33
33 × 4 + 4 = 136
136 × 5 + 5 = 685
685 × 6 + 6 = 4116
4116 × 7 + 7 = 28819

2.? = [(228 × 650)/100] + [(74 × 744.84)/100]   ̶  1369
= 1482 + 551  ̶  1369
= 664 ≈ 665

3.Quantity × Rate = Price = 1 × 1 = 1
Now, 0.75 × 1.27 = 0.9525
Decrease in price = (1  ̶  0.9525) × 100
= 0.0475 × 100
= 4.75%

4.Let SP of one banana be Rs.1
Then, SP of 15 bananas = Rs.15 and Profit = Rs.1
So, CP = (15 ̶ 1) = Rs.14
Profit % = (1/14) × 100
= 7.14%

5.A’s one day’s work = 1/28
B’s one day’s work = 140% of 1/28 = (140 × 1)/(100 × 28)
= 1/20
Hence B can do the same piece of work in 20 days

6.Let the speed of Ramesh be S1 and that of Suresh = S2 and let the time taken by Suresh be ‘t’        seconds.
Then,
(S1/S2) = [1200÷(t+30)]÷[900/t] = 5/6
Or, [1200t÷{900(t+30)}] = 5/6
Or, 24t = 15t + 450
Or, 9t = 450
Or, t = 50 seconds
Speed of Suresh = 900/50 = 18m/s
Speed of Ramesh = 1200/(50+30) = 15m/s
So, required difference = (18  ̶  15) = 3m/s

7.Total volume of water displayed by 450 men = 450 × 5 = 2250 cu.m
So, rise in water level = volume/ base area
= (2250 × 100) ÷ (150 × 60)
= 25cm

8.B = {(1,1), (1,2), (1,3), (1,4), (1,5), (1,6)……(6,5), (6,6)}
So, n(S) = 6 × 6 = 36
E = {(1,5), (2,5), (3,5), (4,5), (5,5), (6,5), (5,1), (5,2), (5,3), (5,4), (5,6)}
So, n(E) = 11
So, P(E) = 11/36

9.Let the no. be a and b
Then, a + b = 24
So, maximum of (a × b) will be only when a = b Or, a = b = 12
So, Maximum of a × b = 12 × 12 = 144

10.8.5% of MP = 32
So, MP = 3200/8.5 = 376
Now, SP = MP  ̶  32
= 376   ̶  32
= 344

11.? = 1/3 of 1875 + 2/5 of 4360  ̶  7/8 of 1584
= 625 + 1744  ̶  (7 × 198)
= 2369  ̶  1386
= 983

12.1/7 of 1519 + 67.5% of 2040 = ? ÷ 25
Or, (?/25) = 217 + 1377 = 1594
Or, ? = 1594 × 25
= 39850 