# Quantitative Aptitude Practice Test for SBI PO prelims

QUANTITATIVE APTITUDE PRACTICE TEST
Directions(1-5): What will come in the place of the question mark (?) in the following number series?
1) 12     30     120     460     ?     2730
a)1368
b)1265
c)1888
d)1634
e)1089

2) 1     6     36     240     1960     ?
a)19660
b)3680
c)36800
d)19600
e)None of these

3) 1548     516     129     43     ?
a)11
b)10.75
c)9.5
d)12
e)None of these

4) 12     12     18     45     180     1170     ?
a)12285
b)10530
c)11700
d)12870
e)7605

5) 40280625     732375     16275     465     18.6     1.24     ?
a)0.248
b)0.336
c)0.424
d)0.512
e)0.639

Directions(6-10): Study the following table carefully and answer the questions that follow.

Monthly Expenditure (In Thousand Rs.) By Five persons On Rent, Food, Children's Education, Clothes and Travelling

 Expenditure Person Rent Food Children’s Education Clothes Travelling A 12.4 4.8 7.5 5.4 4.5 B 6.0 7.8 12.4 12.6 5.8 C 5.6 6.4 14.6 6.4 5.3 D 13.6 7.8 12.5 16.4 9.5 E 14.4 8.4 13.2 7.5 7.4

6)What is the average expenditure of person C on all the five commodities together?
a)Rs.6560
b)Rs.7660
c)Rs.7560
d)Rs.7440
e)None of these

7)Expenditure of which person on all the five commodities together is second highest?
a)A
b)B
c)C
d)D
e)E

8)What is the respective ratio between the expenditure of person A on food and the expenditure of person E on clothes?
a)16:25
b)17:25
c)25:17
d)14:25
e)None of these

9)Total expenditure on rent by all the persons together is what percent of expenditure of D on children's education?
a)430
b)425
c)410
d)416
e)420

10)What is the difference between the expenditure of person B on Travelling and the expenditure of person A on food?
a)Rs.1000
b)Rs.1200
c)Rs.1500
d)Rs.1600
e)None of these

1.a)
2.a)
3.b)
4.a)
5.a)
6.b)
7.e)
8.a)
9.d)
10.a)

Solution
1.The given series is:
12
(12 × 6) - (7 × 6) = 30
(30 × 5) - (6 × 5) = 120
(120 × 4) - (5 × 4) = 460
(460 × 3) - (4 × 3) = 1368
(1368 × 2) - (3 × 2) = 2730

2.The given series is:
1
(1 × 2) + (2 × 2) = 6
(6 × 4) + (4 × 3) = 36
(36 × 6) + (6 × 4) = 240
(240 × 8) + (8 × 5) = 1960
(1960 × 10) + (10 × 6) = 19660

3.The given series is:
1548
(1548 ÷ 3) = 516
(516 ÷ 4) = 129
(129 ÷ 3) = 43
(43 ÷ 4) = 10.75

4.The given series is:
12
(12 × 1) = 12
(12 × 1.5) = 18
18 × (1 + 1.5) = 18 × 2.5 = 45
45 × (1.5 + 2.5) = 45 × 4 = 180
180 × (2.5 + 4) = 180 × 6.5 = 1170
1170 × (4 + 6.5) = 1170 × 10.5 = 12285

5.The given series is:
(40280625 ÷ 55) = 732375
(732375 ÷ 45) = 16275
(16275 ÷ 35) = 465
(465 ÷ 25) = 18.6
(18.6 ÷ 15) = 1.24
(1.24 ÷ 5) = 0.248

6.Required average expenditure
= [(5.6 + 6.4 + 14.6 + 6.4 + 5.3)/5] × 1000
= Rs.7660

7.Total expenditure on five commodities:
A = (12.4 + 4.8 + 7.5 + 5.4 + 4.5) × 1000 = Rs.34600
B = (6 + 7.8 + 12.4 + 12.6 + 5.8) × 1000 = Rs.44600
C = Rs.38300
D = (13.6 + 7.8 + 12.5 + 16.4 + 9.5) × 1000 = Rs.59800
E = (14.4 + 8.4 + 13.2 + 7.5 + 7.4) × 1000 = Rs.50900

8.Required ratio = 4.8 : 7.5 = 16 : 25

9.Total expenditure on rent
= (12.4 + 6 + 5.6 + 13.6 + 14.4) thousand
= Rs.52 thousand
Required% = (52/12.5) × 100 = 416

10.Required difference = (5800 - 4800) = Rs.1000 