# Quantitative Aptitude for SBI PO Prelim exam

QUANTITATIVE APTITUDE
1.Ronit spends 30% of his monthly salary on house rent, transportation and bills in the ratio of 7:5:3 respectively. He spends Rs.3560 on transportation. What is the monthly salary of Ronit
a)Rs.35600
b)Rs.42300
c)Rs.45500
d)Rs.27000
e)Rs.32400

Directions(2-6): Study the table carefully and answer the given questions.
Number of members in five football club during 5 given years.

 Year ↔ Football club↓ 1991 1992 1993 1994 1995 Man Utd 189 133 169 113 189 Arsenal 125 164 205 129 187 Liverpool 121 120 189 178 195 Chelsea 147 167 145 147 123 Everton 129 234 154 169 177

2.Number of members in football club Liverpool increased by what percent from 1992 to 1995? a)67.5
b)62.5
c)68.5
d)55.5
e)60.5

3.What is the difference between the total number of members in football club Liverpool and Chelsea together in 1991 and that in football club Man Utd and Arsenal in 1993?
a)100
b)102
c)106
d)108
e)110

4.What is the respective ratio between total number of members in football club Man Utd in 1991 and 1995 together and that in football club Everton in the same years together?
a)25:19
b)27:29
c)21:23
d)21:17
e)25:29

5.What is the average number of members in football club Man Utd, Arsenal and Everton in 1992?
a)173
b)174
c)175
d)176
e)177

6.If 45% of the total number of members in football clubs Man Utd, Arsenal and Liverpool together in 1994 are males, then what is the total number of male members in football clubs Man Utd, Arsenal and Liverpool together in 1994?
a)189
b)190
c)192
d)193
e)195

Directions(7-10):What should come in the place of question mark(?)

7. 18   37   75   132   ?   303
a)220
b)208
c)210
d)229
e)233

8. 220   229   211   247   ?   319
a)170
b)175
c)180
d)190
e)195

9. 3   4   9   28   113   ?
a)540
b)544
c)550
d)566
e)555

10. 24   ?   12   18   36   90
a)20
b)16
c)14
d)18
e)12

1.a)
2.b)
3.c)
4.d)
5.e)
6.a)
7.b)
8.b)
9.d)
10.e)

Solution
1.Let Ronit’s monthly salary be Rs. X
30% of his monthly salary = Rs.30/100 = Rs.3x/10
Rent : Transportation : Bills = 7 : 5 : 3
Sum of the terms of ratio = 7 + 5 + 3 = 15
According to the question,
5/15 × 3x/10 = 3560
Or, x = 3560 × 10 = Rs. 35600

2.Number of members in club Liverpool:
Year 1992 = 120
Year 1995 = 195
Increased% = [(195 -120)/120] × 100 = 62.5%

3.Required difference = (169 + 205)   ̶   (121 + 147) = 106

4.Rqrd avg = (189 + 189) : (129 + 177)
= 378 : 306
= 21 : 17

5.Required ratio = (133+164+234)/3 = 177

6.Number of members in football clubs Man Utd, Arsenal and Liverpool in the year of 1994
= 113 + 129 + 178 = 420
Now, number of male members = 45% of 420
= 420 ×45/100 = 189

7.The pattern is : 18
18 + 1 × 19 = 18 + 19 = 37
37 + 2 × 19 = 37 + 38 = 75
75 + 3 × 19 = 75 + 57 = 132
132 + 4 × 19 = 132 + 76 = 208
208 + 5 × 19 = 208 + 95 = 303

8.The pattern is : 220
220 + 9 × 1 = 229
229  ̶  9 × 2 = 211
211 + 18 × 2 = 247
247  ̶  36 × 2 = 175
175 + 72 × 2 = 319

9.The pattern is : 3
3 × 1 + 1 = 4
4 × 2 + 1 = 9
9 × 3 + 1 = 28
28 × 4 + 1 = 113
113 × 5 + 1 = 566

10.The pattern is : 24
24 × 0.5 = 12
12 × 1.0 = 12
12 × 1.5 = 18
18 × 2.0 = 36
36 × 2.5 = 90 