__QUANTITATIVE APTITUDE#3__

**1.A, B, C and D get an amount of money in the ratio of 5:3:8:9 respectively.If the share of A is Rs.3700 more than that of B, then what is the total amount of C and D together?**

a)Rs.31450

b)Rs.37450

c)Rs.31415

d)Rs.29450

e)Other than given options.

**2.Dinesh spent Rs.91290 on buying a television, Rs.48710 on buying electronic gadgets and the remaining 30% of the total amount he had as cash with him. What was the total amount?**

a)Rs.310000

b)Rs.400000

c)Rs.200000

d)Rs.540000

e)Rs.150000

**3.The sum of four consecutive even numbers is 63 more than the average of these numbers. Which of the following is the third largest of these numbers?**

a)12

b)26

c)10

d)28

e)20

**4.The present age of Raman is twice that of his son. Six years hence the ratio of their ages will be 23:13. What is the present age of his son?**

a)15 years

b)13 years

c)20 years

d)18 years

e)22 years

**5.The ratio of length to breadth of a rectangular plot is 8:7. The perimeter of the plot is 375 metres. Find the area of the plot.**

a)8000 sq.m

b)8750 sq.m

c)7560 sq.m

d)5500 sq.m

e)9877 sq.m

**6.A man sells an article at a profit of 30%. Had he bought it at 22% less and sold it for Rs.884 less, he would have gained 10%. What is the cost price of the article?**

a)Rs.2000

b)Rs.2500

c)Rs.1625

d)Rs.1250

e)Rs.1800

**7.A manufacturer makes 1200 toys and incurs a cost of Rs.1.4 for each toy. He marks up the price in such a way that if he sells only 75% of the manufactured toys, he will realise overall profit of 15%. He sells only 975 toys at the marked price since rest of the toys are found to be defective and hence cannot be sold. What is the net profit or loss of the manufacturer?**

a)35.86%

b)24.58%

c)31.33%

d)27.29%

e)21.36%

**8.In Mr. Chaddha's family, the ratio of expense to savings is 5:3. But this expense increases by 80% and income increases by 25%. Thus there is a deficit of Rs.4236 in his savings. The increased income of Mr. Chaddha's family is:**

a)Rs.30000

b)Rs.21180

c)Rs.25987

d)Rs.18500

e)Rs.20876

**9.In a race of 800 metres, P runs at 8m/s. If P gives C a start of 50 metres and still beats him by 25 seconds, what is the speed of C?**

a)7m/s

b)3m/s

c)6m/s

d)5m/s

e)4m/s

**Directions(10-12):What should come in place of question mark(?) in the following number series?**

**10.3 8 23 68 203 ?**

a)610

b)604

c)606

d)608

e)607

**11.12 6 6 9 18 ?**

a)63

b)32

c)54

d)36

e)45

**12.9 15 27 45 69 99 ?**

a)135

b)132

c)128

d)142

e)155

**Answer key****a)**

2.

**c)**

3.

**e)**

4.

**c)**

5.

**b)**

6.

**a)**

7.

**b)**

8.

**b)**

9.

**c)**

10.

**d)**

11.

**e)**

12.

**a)**

__Solution__**1**.Let the money of A, B, C and D be 5x, 3x, 8x and 9x respectively.

Then, 5x ̶ 3x = 3700

Or, 2x = 3700

Or, x = 3700/2 = 1850

Amount of C and D together = 8x + 9x

= 17x = 17 × 1850

= Rs.31450

**2**.Total amount spent by Dinesh = (100 ̶ 30) = 70% of the total

Now, 70% of the total = 91290 + 48710 = 1,40,000

So, 100% of the total = (140000/70) × 100

= 200000

**3**.Let the four consecutive even numbers be x, x+2, x+4 and x+6

According to the question,

x + (x+2) + (x+4) + (x+6) = 63 + [{x + (x+2) + (x+4) + (x+6)} ÷ 4]

or, 4x + 12 = 63 + [(4x+12)/4]

or, 4x + 12 = 63 + x + 3

or, 4x ̶ x = 63 + 3 ̶ 12

or, 3x = 54

or, x = 18

So, the third largest no. = x + 2 = 18 + 2 = 20

**4**.Let the present age of the son be x years, then Raman’s age will be 2x years.

Now, 6 years hence, son’s age = ( x + 6 ) years and Raman’s age = (2x + 6) years

Then, (2x + 6)/(x + 6) = 23/13

Or, 26x + 78 = 23x + 138

Or, 3x = 60

Or, x = 20

So, Son’s present age = 20 years.

**5**.Let the length and breadth be 8x metres and 7x metres respectively.

Then, perimeter = 2(8x + 7x) = 30x

Now, 30x = 375

Or, x = 12.5

So, Length = 8x = 8 × 12.5 = 100 metres and Breadth = 7x = 7 × 12.5 = 87.5 metres

So, area of the plot = 100 × 87.5 = 8750 sq.m

**6**.Let the cost price be Rs.100 and SP be Rs.130.

Now, new cost price = 78 and new selling price = 110% of 78 = 85.80

So, difference of SP = 130 ̶ 85.80 = Rs.44.2

At Rs.44.2, difference of CP = Rs.100

At Rs.884, CP = (100/44.2) × 884 = Rs.2000

**7**.Total CP = 1200 × 1.40 = Rs.1680

Expected SP = 900 × x = 1680 × 1.15 = Rs.1932

So, x = 2.15

Now the real SP = 2.15 × 975 ≈ Rs.2093

So, profit = 2093 ̶ 1680 = 413

So, profit% = (413/1680) × 100 = 24.58%

**8**.Income = Expenditure + Savings

Now, 8x = 5x + 3x, 10x = 9x + x

Now, the deficit = 3x ̶ x = 2x

Then, 2x = 4236

Or, x = 2118

New salary = 10x = 10 × 2118 = Rs.21180

**9**.C has to cover only 750m

Total time taken by C = 100 + 25 = 125 seconds

Therefore, speed of C = 750/125

= 6m/s

**10**.The difference gets multiplied by 3 successively.

The series is: 3

3 + 5 = 8

8 + 15 = 23

23 + 45 = 68

68 + 135 = 203

203 + 405 = 608,…

**11**.The series is: 12

12 × 0.5 = 6

6 × 1.0 = 6

6 × 1.5 = 9

9 × 2.0 = 18

18 × 2.5 = 45,…

**12**.The series is: 9 + (1 × 6) = 15

15 + (2 × 6) = 15 + 12 = 27

27 + (3 × 6) = 27 + 18 = 45

45 + (4 × 6) = 45 + 24 = 69

69 + (5 × 6) = 69 + 30 = 99

99 + (6 × 6) = 99 + 36 = 135,…

## Post a Comment